Vyhledej
Spolek dvorských holek > Turistika > koupaliště

Zástupci iniciativy pro rozvoj koupaliště se setkali s projektanty nového rekreačního bazénu.

Redakce / 20.07.2020
Ve středu 8. července jsme měli možnost se zúčastnit představení upravené technické dokumentace, která poslouží při rekonstrukci rekreačního bazénu. Byli jsme zde v roli zástupců veřejnosti a chceme se podělit o dojmy a informace, které zde zazněly.
 

KRATŠÍ BAZÉN

Jak už bylo několikrát zmíněno, bazén bude skutečně kratší 2️⃣. Z původních 50 m se smrskne na 33. Ptali jsme se na důvody. Podle všeho hraje hlavní roli technika a finance.
Projektantovu otázku - „Na co větší bazén?“ - ponecháváme s úsměvem bez odpovědi.

NA TOBOGÁN SI POČKÁME, SKLUZAVKA BUDE

Projekt počítá se skluzavkou 1️⃣. Dokumentace, kterou jsme viděli, ji však umisťuje na levou stranu bazénu, kousek za prostředním brodítkem, kde je prakticky v cestě.
Skluzavka je vybrána z nabízeného sortimentu, takže původní dvorská skluzavka nedostane originálního nástupce a jedinou unikátní atrakcí tak zůstane delfínek.

Jak umístění, tak hlavně podobu skluzavky, doporučujeme přehodnotit!

Tobogán z finančních důvodů prozatím nebude. Je však možné, že výhledově vznikne ve zbylých prostorách bazénu, kde bude mít svůj dojezd. Nedovolujeme si odhadovat dobu.


jarní setkání veřejnostiPánové Jiří Jaroš a Lukáš Baše na jaře uspořádali veřejné jednání uživatelů a fanoušků koupaliště.
ZDE NAJDETE JEHO VÝSLEDKY

ATRAKCE

Bazén by měl být vybaven typovými atrakcemi z katalogu dodavatele, které projektant umisťuje ve všech realizacích prakticky bez rozmyslu. Byla nám představena technická dokumentace a ukázána realizace s Berouna, kde byly umístěny atrakce jinak! 

Při žádosti o vizualizaci se rada setkala s nepochopením.

NÁVRAT HRÁZE A SPORTU

Bazény se opět dočkají pochozí hráze 3️⃣ mezi nimi. Velmi nás potěšilo, že se radní sami zeptali na možnost umístění startovních bloků a tím navrácení plnohodnotné sportovní funkce plaveckému bazénu. Týká se to například štafety pro děti, pro které je 50m bazén dlouhý.

POHRDÁNÍ ARCHITEKTUROU I POTŘEBAMI LIDÍ S HANDICAPEM

Přístup projektanta nás, jak je i výše patrné, velmi znepokojil. I na zcela logické a lidské požadavky a dotazy reagoval s úšklebkem a neporozuměním.

Když se radní zeptali na požadavky lidí s handicapem, kteří se potřebují dostat důstojně do bazénu, argumentoval zástupce projektanta domněnkami, zlehčováním a nerelevantními zkušenostmi odjinud.

Varujeme před podobným přístupem❗️
Naše koupaliště může například matce s těžce postiženým dítětem zajistit krásné vyžití po celou sezónu. Najdeme zde bezbariérové sprchy, stín i prostor k procházkám. Toto je problematika, kterou je potřeba se zabývat zcela vážně a otevřeně s někým, kdo je odborník. My však viděli ukázku z Berouna, kde byl přístup schodolezem umístěn zcela nevhodně a nefunkčně.

Ačkoliv nestavíme architekturu nad potřeby lidí, podobně smutná byla i reakce na poznámku, že bazén ztratil své architektonické kvality při minulé rekonstrukci.

Podobně smutné byly poznámky k požadavkům na výběr obkladů a řešení detailů. Tvrdit, že skluzavka z katalogu nebo obklad v neutrální barvě neurazí je zcela mimo. Pokud má město investovat desítky milionů do unikátního areálu, cílem rozhodně není „neurazit“.

BŮH JE V DETAILU

Vše se pokusíme zakončit pozitivně. Na konci setkání panovala alespoň zdánlivá shoda na tom, že by se na realizaci měl podílet architekt. Přesněji při zpracování detailů jako jsou obklady, posedové okraje bazénů či při rozvaze dalšího rozvoje.

Toto zcela vítáme a cítíme, že by tento krok mohl zajistit zachování kvality našeho koupaliště alespoň po uživatelské stránce.

Také věříme, že se radní nenechají odradit apatickým přístupem projekční společnosti nebo vlastní touhou vše už nějak dodělat.
___
Jiří Jaroš a Lukáš Baše

(fotky jsou z pracovního setkání, které uvedení pánové pořádali na jaře)

FOTOGALERIE - Pracovní setkání o rozvoji Tyršova Koupaliště

 

Související články
Konalo se pracovní setkání o rozvoji Tyršova koupaliště. Podívejte se na video
Výsledky pracovního setkání uživatelů a fanoušků Tyršova koupaliště ve Dvoře Králové.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2069x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí