Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Reakce na článek „Mateřské centrum Žirafa volá SOS!“ zveřejněný dne 19. května 2020

Redakce / 22.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Město Dvůr Králové nad Labem zaslalo naší redakci vyjádření k článku v rubrice Názory, kde maminky z MC Žirafa široké veřejnosti přiblížily aktuální situaci s prostory pronajatými od města.

Dne 19. května byl na portálu Královédvorsko.cz zveřejněn článek s názvem Mateřské centrum Žirafa volá SOS!, v němž kolektiv maminek MC Žirafa píše, že centrum bylo dle jejich vyjádření vyhozeno z dosavadních prostor v čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka, které vlastní město Dvůr Králové nad Labem, a hrozí mu kvůli tomu ukončení činnosti. I kvůli zveřejněným informacím považuje vedení města za vhodné se k němu vyjádřit. 

Mateřské centrum Žirafa má prostory v čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka od roku 2010 v bezplatné výpůjčce, hradí pouze energie. Smlouva je vždy uzavírána na dobu určitou s termínem ukončení 31. srpna příslušného roku. Na svou činnost také dostává od města dotace (např. na podporu služeb souvisejících se sociální oblastí v roce 2019 částku 36.500 Kč, v roce 2020 to bylo 33.200 Kč a ještě 3.000 Kč na podporu veřejně prospěšných aktivit). 

Město Dvůr Králové nad Labem připravuje rekonstrukci střechy na čp. 2, v němž se kromě MC Žirafa nachází také městské informační centrum a prodejna kosmetiky. Během příprav na tuto akci došlo na přelomu letošního března a dubna, tedy v době nouzového stavu, kdy bylo MC Žirafa pro veřejnost uzavřeno, k vyklizení půdních prostor. Při té příležitosti byl odborně posouzen technický stav podlahy na půdě. Výsledek odhalil, že bude nezbytné řešit také opravu části podlahy, která ale musí rekonstrukci střechy předcházet. Vzhledem k tomu, že během prací dojde k rozkrytí části stropní konstrukce, pod níž se nachází prostory MC Žirafa, bylo z důvodu zajištění bezpečnosti rozhodnuto, že je třeba celou budovu na dobu rekonstrukce vyklidit. Stavební práce navíc bude doprovázet hluk a nadměrná prašnost a toto prostředí tak nebude vhodné ani pro děti a rodiče, ani pro návštěvníky informačního centra nebo prodejny. Vyklizení prostor má tak snížit či eliminovat možná rizika vyplývající ze stavebních prací. 

V návaznosti na zjištěný stav byly subjekty sídlící v čp. 2 dopisem informovány o přípravě rekonstrukce s tím, že až bude znám termín realizace, budou informovány, do kdy se mají vystěhovat. V návaznosti na tento dopis navštívila v pátek 15. května zástupkyně MC Žirafa místostarostu města Jana Helbicha, který jí během jednání situaci vysvětlil a nabídl jí náhradní prostory v městské tržnici, které si zástupkyně centra ještě ten den prohlédla a následně je odmítla. 

Maminky mimo jiné vytýkají městu nezvládnutou komunikaci, ale žádný zástupce centra se do této doby ani nezajímal, zda bude MC Žirafa prodloužena výpůjčka a za jakých podmínek. V této souvislosti je třeba doplnit, že již od roku 2010 byly při prodlužování výpůjček zástupkyně MC Žirafa upozorňovány na to, že bude nutné v budoucnu budovu rekonstruovat. I proto byla smlouva o výpůjčce uzavírána vždy na jeden rok. Tomu vždy předcházela žádost o výpůjčku podaná zástupci MC Žirafa. Vzhledem k tomu, že prostory je třeba vyklidit do 17. července, zkrátí se tak doba výpůjčky o 6 týdnů oproti původní uzavřené smlouvě. 

Vedení města chápe, že kolektivu maminek MC Žirafa záleží na existenci centra, a chce hledat řešení. Je ale třeba poznamenat, že v tuto chvíli se město Dvůr Králové nad Labem nachází ve stejné situaci, protože musí zajistit náhradní prostory pro městské informační centrum. Zároveň mu však není fungování MC Žirafa lhostejné, a proto dál nabízí pomoc s hledáním vhodných prostor pro centrum. Možná by ale bylo pro příště vhodnější i účelnější tyto mimořádné situace řešit nejprve u jednacího stolu, namísto hned v médiích. 

Miroslava Kameníková, tisková mluvčí 

Foto: redakce Kralovedvorsko (pořízena 2. dubna 2020)

Související články
Mateřské centrum Žirafa volá SOS!
Městské informační centrum se stěhuje v hlavní sezoně, částečně jej nahradí informační panely
Vaše komentáře
Rychlé stěhování MC Žirafa, 24.05.2020 20:38, Reagovat
Jsme rády, že Město chce jednat o jiných prostorech pro naše Mateřské centrum Žirafa (dále jen MC). Ovšem z dopisů, který jsme obdržely, toto vůbec nevyplývalo.
V našem článku nerozporujeme to, že Město přispívá na provoz. Je tam uvedeno i to, že prostory jsou zapůjčeny (že nás Město podporuje dotacemi i zapůjčením prostor), pouze je zde špatně uvedeno, že se jedná o smlouvu o pronájmu, místo smlouvu o zápůjčce, která je prodlužována. Samotná dotace nyní nepokrývá ani náklady na energie, které platíme a které bohužel buď neovlivníme, nebo nemůžeme více snížit (platby za dešťovou vodu, teplo ve starém domě, když topit pro děti musíme apod., jen měsíční záloha činí 4000 Kč).
To, že je nutné provést rekonstrukci domu plně chápeme. Ovšem nechápaly jsme, proč tak najednou. Když v předchozích měsících jsme řešily nevhodný stav oken, elektřiny a bylo nám řečeno, že časem snad budou vyměněny, ale kdy to se neví. Ale o žádné plánované rekonstrukci nám nic sděleno nebylo. Stejně tak o vyklízení půdních prostor jsme se dozvěděly až poté, co proběhly a co jsme musely řešit to, že po nich nebylo dostatečně uklizeno.
Situaci se snažíme řešit. A to hned poté, co jsme se o ní dozvěděly. Před několika lety jednaly s Městem naše předchůdkyně a zjišťovaly, jestli by nebyly vhodnější prostory než stávající (vzhledem k studeným podlahám, špatným oknům atp.). Bylo jim řečeno, že nejsou. Spokojily jsme se proto s těmito prostorami a byly jsme rády, že máme alespoň ty. Při posledním prodlužování zápůjčky jsme toto řešili dříve, bylo nám řečeno, že nemá cenu chodit dříve, než v červnu. Podle smlouvy bychom měly nárok na dodržení smlouvy a požadovat zapůjčení prostor do 31. 8. 2020. Tak jak píše Město ve svém článku. Ovšem to by nevyřešilo naše problémy, proto jsme se rozhodly řešit spíše nové prostory, než dodržení smlouvy o výpůjčce.
Vážíme si, že nám po jednání s panem Helbichem byly nabídnuté prostory, ovšem dle našeho názoru značně nevhodné, což nám potvrdili pracovníci z Města. Překvapuje nás, že když Město nemá kam umístit ani ostatní subjekty z čp. 2, neprovede nejdříve rekonstrukci ostatních prostor, které vlastní, aby mohlo nabídnout adekvátní prostory pro tyto subjekty. Město by mělo lépe plánovat své kroky.
Pokud Město v dopise o výpovědi z prostor napíše, že „nemá žádné vhodné prostory“, vypadá to, že s námi ani nechce jednat. Nedivte se nám proto, že jsme propadly beznaději a zkusily jsme oslovit širokou veřejnost s žádostí o pomoc. A naše kritika pramenila z naší beznaděje.
V současné době jsme již oslovili několik subjektů, na které jsme dostaly tipy. Bohužel buď dotyční řekly, že v takovémto termínu je hledání podobných prostor nereálné (pokud nebudeme dávat mnohonásobně více za nájem), nebo že sami nemají pro sebe vhodné prostory.
Kolektiv maminek MC Žirafa

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1245x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí