Vyhledej
Spolek dvorských holek > Služby občanům > Rozvoj regionu

První knihobudka ve Dvoře Králové nad Labem již slouží veřejnosti

Redakce / 1.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Na konci července byla dokončena první knihobudka ve Dvoře Králové n. L., a to na místě, které se dá nazvat opuštěným: původně totiž okénko, do kterého nyní lidé mohou dávat či si půjčovat knihy, patřilo plotem obehnané pokladně nad schodištěm letního stadionu pod Hankovým domem.
 

FOTOGALERIE - Knihobudka

“Původně jsme měli v plánu umístit knihobudku na Hankovo náměstí z logistického i strategického důvodu. Ovšem umístění samotně stojící stavby by rušilo současnou atmosféru náměstí. S vedoucím odboru rozvoje, investic a správy majetku ve Dvoře Králové, panem Ctiradem Pokorným, jsme se rychle shodli na elegantním řešení: využili jsme prostor dnes již nevyužívané pokladny nahoře u zavřeného schodiště,” zdůvodňuje umístění knihobudky Kateřina Sekyrková, která tuto dvorskou novinku iniciovala spolu s dalšími členkami neoficiálního Spolku dvorských holek. “Obsah knihobudky již máme pokřtěný z jara letošního roku, kdy jsme pořádaly bazar knih a kabelek v prostorách gymnázia. Po domluvě s paní ředitelkou Martinou Kubíkovou se o obsah knihobudky budou starat žáci této dvorské střední školy. Křest samotné knihobudky plánujeme na začátek srpna,” dodává Sekyrková. 

“Ačkoliv původní idea byla velmi skromná, špatný stav bývalého pokladního okénka vedl k výrobě zcela nové podoby, která odpovídá požadavkům knihobudky. Knihobudka z masivu zasazená v rámu bývalého okénka tak připomíná malou skříň,” popisuje podobu knihobudky Jan Horsák, ředitel Technických služeb města Dvůr Králové, které výrobu celodřevěné knihobudky realizovaly.

První dvorská knihobudka díky využití nefunkční pokladny letního stadionu tak zároveň otevřela horní vstup na stráň nad stadionem, která byla z Hankova náměstí nepřístupná. “Do konce srpna proběhne zkušební provoz, kdy bude knihobudka i stráň přístupné od 8 do 20 hodin, tedy tak, jak je stanovená otevírací doba celého letního stadionu. Na konci léta situaci zhodnotíme a navrhneme další postup,” informoval o novém zpřístupnění stráně s jedním z nejkrásnějších výhledů ve Dvoře Králové Jan Horsák. 

“Máme obrovskou radost, protože vidíme že jedna nová věc posunula řešení dalšího problému ve městě. A vše je to výsledek jedné jarní akce - bazaru knih. Těšíme se na čtenáře, kteří si za letních dnů sednou pod vzrostlými kaštany na stráni a budou hltat písmenka v knize z knihobudky,” svěřila se Sekyrková a dodává: “S tím souvisí i pravidla knihobudky, kde jsou vítány i jednotlivé kusy knih z domácích knihoven - od dětských knížek přes romány až po odborné knihy. Více knih najednou však doporučuji dovézt na bazar knih, který se bude konat již 9. listopadu 2019 opět v prostorách gymnázia.”

Slavnostní křest První dvorské knihobudky se koná 6. srpna od 17 hod. před Hankovým domem, a to v podobě pikniku na stráni. Zvána je široká veřejnost - vemte si s sebou deky a občerstvení!

Pravidlo knihobudky:

Vezmi si knížku a zase ji vrať, nebo přines jinou. 

Knihy udržujeme čisté.

Knihobudka není odpadkové místo. 

Jan Holan 

Související články
Bazar kabelek a knih (30. března 2019 od 13 do 17 hod.)
Autorka bestsellerů Kateřina Dubská bude hostem Bazaru kabelek a knih
Kabelky se na gymnáziu plnily knihami, v tělocvičně zaznělo tango
Nevyužívanou pokladnu stadionu nahradila ve Dvoře Králové knihobudka
Nové příměstské tábory ve Dvoře Králové se zaměřují na cyklistiku, plavání i moderní deskové hry

 
Vaše komentáře
Reakce na tento záslužný počin., 10.08.2019 11:49, Reagovat
Je to opravdu zajímavý čin ve Dvoře Kr.n.L, Ale je třeba vše dotáhnout do konce. V sobotu jsem chtěl do knihobutky vrátit knihy, ale bohužel vstupní branka zamčená a nápis provozní doby 8 - 20 hod. jako by neplatil. Telefon uvedený na letáku nikdo nebral.Zase se potvrzuje, že my Dvoře to nedokážeme ????
otevírací doba, 12.08.2019 09:16, Reagovat
Ano, celý víkend byla vrata na letní stadion bohužel zavřená a s tím i knihobudka. Již to řešíme, děkuji za upozornění.
 
 
Přečteno 1610x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí