Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Dubenec má vlastní Pěstitelské centrum. Moštuje, suší a zaměstnává místní lidi

Redakce / 3.06.2016, Dubenec
Nejen po vesnici, ale i po kraji drby létají rychle, a tak když jsem při návštěvě starosty obce Dubenec dostala k ochutnání místní mošt, hned mi hlavou bleskl tip od mé kamarádky: v Dubenci si sami dělají mošt a sušená jablka! A koupit si tyhle dobroty můžete, aniž byste do centra donesli ovoce vlastní.

FOTOGALERIE - Pěstitelské centrum Dubenec - fotografie z provozu

Je to velké téma a skvělý nápad pro tak malou obec, jakou Dubenec je. Vzniklo zde obecní pěstitelské centrum, jehož cílem však není jen moštování a sušení ovoce či zeleniny. Na dotazy týkající se provozu pěstitelského centra odpovídal starosta obce Dubenec Jaroslav Huňata.

Co vás přivedlo na myšlenku pěstitelského centra?

Konec zahrádkářů v Čechách… Zamýšlel jsem se nad tím, proč jedna z nejpočetnějších organizací v Dubenci a okolí skončila. Při čtení starších článků mne oslovila myšlenka společné pěstitelské pálenice. Ovšem nejsme kraj švestek, ale jablek, takže odtud již byla volba na moštování a sušení zřejmá.

O jakou zaniklou organizaci se jednalo?
Český svaz zahrádkářů v Dubenci. Můj otec zde byl pokladníkem a rovněž polovina obce žila zahrádkařením a pěstováním.  Dodnes vzpomínám na zájezdy na Floru Olomouc, které mne tehdy velmi nudily. V každém z nás vesničanů je kus pěstitele, to nemůžeme popřít, a i když se člověk tisíckrát zařekne, že příští rok nic pěstovat nebude, přijde jaro a už se zase rýpeme ve hlíně.


Co tehdy vedlo k jeho zániku?
Zánik členské základny. Myslím, že s posledním předsedou panem Kirschem a poté, v 90. letech, už o takovou činnost ze strany obyvatel obce nebyl zájem.

Obec má vlastní sady nebo pozemky vhodné pro sadaření, ze kterých si může zpracovat vlastní ovoce?
Pár jich máme, ovšem připravujeme další velký projekt, kterým chceme krajinu Dubenecka změnit a travnaté meliorační pásy přeměnit v takzvané krajinné sady.

Primárně tedy nebylo cílem zpracovávat vaše vlastní ovoce?
Ne, primární cíl bylo nabídnout sezonní službu pěstitelům z okolí. Popravdě, zájem ze strany pěstitelů nás samotné mile překvapil.

Co každému pěstiteli nabízíte?
Zpracování jeho vlastní produkce ovoce a zeleniny. Ovoce umíme nadrtit pro přípravu ovocných kvasů, umíme vylisovat mošt na košovém lisu s pracovním tlakem 24 tun. Takto vzniklý mošt umíme i pasterizovat pro jeho dlouhodobější zachování a samozřejmě i zabalit do PET lahví nebo do oblíbeného systém bag-in-box, což jsou plastové sáčky se speciálním uzávěrem, který brání přístupu vzduchu a tím výrazně prodlužuje trvanlivost moštů.

Dále nabízíme sušení v etážové horkovzdušné sušárně. Buď přijmeme ovoce nakrájené a pouze jej usušíme na sušících sítech, nebo pěstiteli na našich kráječích ovoce nakrájíme, usušíme a samozřejmě usušené ovoce umíme i neprodyšně zabalit do sáčků.

A jak se lišíte od ostatních moštáren v regionu?

Především kompletností služeb a dále tím, že pěstitel dostává výrobky skutečně ze své úrody.  Je třeba zdůraznit, že nejmenší možná dodaná váha moštovaného ovoce je 40 kg. Technicky nejsme schopni zvládnotu menší množství. Chalupáři se však mohou například dohodnout se svými sousedy, pokud tolik jablek na své zahradě nemají. 


Pěstitelské centrum patří obci, která jej spravuje - tzn. město zaměstnává lidi v pěstitelském centru a investuje do zařízení. O jak velkou investici se jednalo a kolik zaměstnáváte lidí?
První záměr byl takový, že pěstitelské centrum v sezóně budou obsluhovat dva brigádníci. Ovšem poté, co jsme zaznamenali velký zájem o sušené výrobky, bylo nutné zaměstnat dvě zaměstnankyně s polovičním pracovním úvazkem. Celková investice do vybavení a opravy budovy byla 750 tis. Kč, ovšem na financování tohoto projektu se s námi podílela Místní akční skupina Hradecký venkov, která pomohla se získáním dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu, a to ve výši 600 tis. Kč. Projekt pěstitelského centra se velmi hodil do projektu komunitního venkova, který se zabýval právě oživením komunitní činnosti na venkově.

Mimo sezonu pěstitelské centrum nefunguje?
To byl původní záměr. Ovšem poptávka po produktech je stálá, a tak sušíme a moštujeme jablka z Dolan nebo Choustníkova Hradiště. Dále se zabýváme sušením hrušek, červené řepy, různých druhů zeleniny jako je cibule, cuketa, a v létě se chystáme na vlastní produkci sušených rajčat. Rovněž náš pasterizační kotel lze použít na výrobu povidel nebo řepného sirobu. V tuto chvíli mohu říci, že provoz pěstitelského centra je celoroční. Výrobky je poté možno zakoupit u nás na úřadě v Dubenci, v tréninkovém krámku Charity u Šindelářské věže ve Dvoře Králové n. L. nebo v prodejnách zdravé výživy, rovněž.

Spolupracujete v dodávání těchto zdravých produktů se školami v regionu?
Přiznám se, že nás tato myšlenka ještě nenapadla, ovšem s dubeneckou školou a školkou spolupracujeme velice úzce. Například žáci školy sklidili ze školního sadu úrodu jablek a tu si osobně přišli zpracovat na mošt, o který se poté spravedlivě podělili a odnesli si jej domů. Děti z mateřské školy zase sušily jablka a ty jsme jim potom zabalili jako dárek maminkám.

Chystáte ještě další rozšíření služeb pěstitelského centra?
Provoz plánujeme v příštím roce rozšířit právě ještě o palírnu, kde bude vznikat Dubenecký kalvádos.

Tak to zní skvěle. Děkuji za rozhovor. 


Kateřina Sekyrková


Související články
Deváťťáci z dubenecké šškoly absolvovali kurz etické výchovy
Průtrž mračen s bouřkou dnes zasáhla Královédvorsko, ve Dvoře se zametali kroupy z chodníků
Alternativní vzdělávání kvete i na Královédvorsku
Vodní skluzavka v Dubenci bude sloužit nejen na sobotní soutěži hasičů. Podívejte se, jak se stavěla
Dubenecký blešák přispěje na koloběžky pro místní školáky
Konkurz na ředitele ZŠ a MŠ v Dubenci, nástup od 1. září 2017
Vaše komentáře

Přečteno 3076x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
23.01.2025 19:00 - 23.01.2025 22:00
TRIO GAUDIUM - 499. koncert KPH
23.01.2025 13:00 - 23.01.2025 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
23.01.2025 15:45 - 23.01.2025 16:45
Chůze s trekovými holemi
23.01.2025 18:30 - 23.01.2025 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
24.01.2025 17:00 - 26.01.2025 20:00
Řezníci v pasáži - ZABÍJAČKOVÉ SPECIALITY