Vyhledej
Spolek dvorských holek > Služby občanům > Hasiči

Velká voda trápila obyvatele Hořicka, obcí Dobrá Voda u Hořic prošla povodňová vlna

Redakce / 19.06.2020, Hořicko a Miletín
Na čtvrteční odpoledne byly vyhlášeny výstrahy související s přívalovými dešti a bouřkami. Bohužel předpovědi se vyplnily: jednou z nejpostiženějších oblastí v Královéhradeckém kraji bylo Hořicko, konkrétně Dobrá Voda u Hořic.
 

FOTOGALERIE - Povodňová vlna Dobrá Voda u Hořic a Hořice 19. června 2020

Voda se valila obcí Dobrá Voda hned ze dvou směrů: od Hořic a z Chlumu. Zaplaveny byly v obci s 576 obyvateli zahrady a sklepy. "Vše začalo ve 14:45, venku jsme byli v pohotovosti do 22 hod. Byla to souhra náhod - voda k nám tekla ze dvou stran a do obce stekla koryty Chlumského a Chvalinského potoka, které se v obci sbíhají. Naštěstí jsou uprostřed obce louky, voda tak měla prostor se rozlít. Voda se rozlila mezi domy, zatopila zahrady a sklepy, škody snad nebudou velké," sdělila portálu ZvicinaTV.cz starostka obce Dobrá Voda u Hořic Jana Němečková. Vodu částečně zadržel poldr, který byl vystavěn v rámci výstavby průmyslové zony v Hořicích. "Byla to podmínka Povodí Labe, aby případná dešťová voda stékající po betonových parkovištích a střechách průmyslových hal nevyplavila Dobrou Vodu. Možná však jeden nestačí," dodala Němečková. Místní dobrovolní hasiči zde stále drží pohovovost, dle předpovědi má i dnes déšť přetrvávat.

Voda však zaměstnala hasiče i v samotné obci HořicePracovníci tamních technických služeb otevřeli sklady s pískem a začali pytlovat, poté se k nim přidali dobrovolní hasiči. Starosta svolal členy povodňové komise, kteří v terénu koordinovali pomoc prvně postiženým majitelům nemovitostí. Kolem 17. hod. volala o pomoc Dobrá Voda, kde se voda rozlévala po velké části obce. Paní starostka povolala do TS Hořice své dobrovolné hasiče, kteří pomáhali s pytlováním a dovezli do Dobré Vody valník naplněný pytli s pískem. Po 19. hod. se situace s přívalovou vodou uklidnila, povodňová komise zůstává v pohotovosti. Vyhlašuje se bdělost na tocích, situace se sleduje. TS Hořice také pomáhali na výzvu hasičů s technikou v ul. Čsl. armády na komunikaci U Křížku, kde přívalový déšť vyplavil silnici. Povodňová komise rozhodla u přípravě dalších pytlů s pískem, aby byly v pohotovosti pro přídat nouze.

Velké poděkování patří kromě záchranářů také Pohostinství Pod Lipou, které připravilo zdarma jídlo a pití všem zasahujícím hasičům, obec Hořice hasiče posilnila dovážkou pizz.

O pomoc při čerpání vody ze sklepů žádaly ve čtvrtek odpoledne i další obce v kraji: obce Holohlavy a Smiřice.

Noc byla z pohledu krajských hasičů o poznání klidnější, aktuálně není v terénu žádná jednotka, která by odčerpávala vodu ve včera zasažených oblastech. Během noci a rána odstraňovali hasiči spadlé stromy z komunikací. V souhrnné statistice figuruje 120 událostí, kdy byla poskytována technická pomoc při odstraňování následků přívalových dešťů. 

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí platí i pro dnešní den. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje, fcb SDH Hořice, obec Hořice

Foto: SDH Hořice

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 5451x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí