Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Zaměstnanci nemocnice ve Dvoře Králové se semkli a byli skvělí, říká hlavní sestra nemocnice Jana Holanová

Redakce / 6.05.2020, Královédvorsko
Nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem je specifická nejen svým umístěním „na vršku“ města s lesem za zády, ale také rodinnou atmosférou. Tu oceňují zejména pacienti, pro které má personál vždy dostatek času na zodpovězení jejich otázek. Jak se život v nemocnici proměnil během výjimečného stavu kvůli nemoci Covid-19 popsala hlavní sestra Jana Holanová.

Jak vzpomínáte na březen a zavádění opatření proti Covid-19? 

Na začátku to byl trošku chaos, protože jsme toho o tom viru moc nevěděli, báli se jak zaměstnanci, tak pacienti, ale v naší malé nemocnici se veškerý personál semkl, vybudovali jsme covidovou izolaci, postarali jsme se o následnou péči, na akutních lůžkách se nám podařilo uzavřít jedno oddělení a vytvořit tam izolaci pro pacienty s podezřením na Covid-19. 

Jaká byla ochota Vašeho personálu sloužit v novém režimu? 

Jsem jim opravdu vděčná, že nenastaly žádné problémy s obsazením nově vzniklého covid oddělení, všechny sestry, ať už na ambulancích, tak na odděleních mi vyšly obrovsky vstříc a pomáhaly. Fyzioterapeutky se nabídly, že půjdou do odběrového stanu dělat odběry. Od nikoho jsem neslyšela, že by nějakou práci odmítal, nikdo neřekl, že nepřijde do práce, neudělá výtěr na covid-19, nebo se nebude oblékat do ochranných pomůcek… Díky tomuto přístupu jsme zvládli počáteční chaos a spoustu nejrůznějších opatření a nařízení uvedli do praxe. Personál sám chodil s nápady, oslovoval například firmy, které nám darovaly roušky a další věci. To, jak se zaměstnanci v naší malé nemocnici zachovali, mě dobíjelo. 


Jedná se pouze o shodu jmen. Hlavní sestra nemá nic společného s provozovateli těchto stránek :-)

Jak situaci vnímali vaši pacienti? 

Pacienti měli strach jít do nemocnice. Bylo to medializováno tak, že lidé nikam chodit nemají. Vnitřně jsem se neustále zabývala tím, že se zapomíná na to, že lidé jsou normálně nadále nemocní a se svými nemocemi zůstávají kvůli karanténě doma. Veškerá pozornost byla zaměřená na Covid-19, ale zapomnělo se na ostatní nemocné pacienty. Ti lidé se nejdříve báli, později k nám ale volali, takže jsme je zvali a ošetřovali je, a to včetně například CT vyšetření, aby nedošlo ke zpoždění diagnostiky. Mohli jsme si to dovolit až když jsme měli všechny ochranné pomůcky. Teď už máme všeho dostatek, takže můžeme bez obav ošetřovat i infekční pacienty. Samozřejmě může přijít i druhá vlna, ale myslím, že jsme na ni už připravení. Jsme poučení a máme stále i dostatek pomůcek, které jsme nevyčerpali. Během 24 hodin jsme schopni postavit izolaci i sestavit tým lidí, kteří se o nemocné budou starat. Ale budu doufat, že druhá vlna nenastane, že Covid-19 budeme časem vnímat například jako nějaký typ chřipky, který je mezi námi. 

Zmínila jste následnou péči, jak se na tomto oddělení život vzhledem k opatřením a zákazu návštěv proměnil? 

Zákazem návštěv přišli pacienti o kontakt s rodinami a sestřičky, ošetřovatelé se o ně začali starat tak, aby jim rodinné návštěvy, pokud možno, nahradili. Vymýšlí pro ně program, různé zájmové činnosti, vyrábění, povídají si s nimi, informují je o tom, co se venku děje. Tito pacienti přesto bez kontaktů se svými blízkými strádají, takže se jim pomáháme udržovat kontakt alespoň přes počítač a technologie, dokoupili jsme televizory. Sestřičky minimalizovaly své kontakty s ostatními lidmi, tak aby co nejvíce snížily riziko nákazy, oddělení se prakticky uzavřelo do své bubliny a personál byl připraven v případě potřeby z práce vůbec neodcházet. Moc jim za tuto práci děkuji, jsou opravdu skvělí!

Pomohli vám medici? 

Ano, ti byli také skvělí, střídala se nám tu skupina asi deseti mediků. Pomohli nám hodně při triáži, dezinfikovali lidem ruce, měnili jim ústenky, pokud bylo potřeba, poučovali je, odpovídali na dotazy a dvě studentky zdravotnické školy pomáhaly našemu personálu i v izolaci  s oblékáním a svlékáním ochranných pomůcek, to byla také velká pomoc. 

Hodně se také mluví o vlně solidarity ze strany dárců, kteří oslovovali nemocnice. Máte i vy tuto zkušenost? 

Dárců bylo hodně, lidé volali, jestli něco nepotřebujeme, charita, místní švadleny i vietnamští obchodníci nám darovali roušky, dostali jsme také látku na roušky od místní firmy, dezinfekci a díky iniciativě našich zaměstnanců nám Tesco darovalo například kosmetiku, šampony, potraviny, pro seniory na následné péči, které nemohli zásobovat příbuzní. Na 3D tiskárně nám lidé udělali štíty i respirátory, dostali jsme také pračku se sušičkou z Datartu, která nám pomáhá při praní ochranných plášťů. Všem moc děkujeme!

Lucie Chytilová
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s. 

Související články
Městská nemocnice Dvůr Králové je první v kraji v hodnocení spokojenosti pacientů!
Hejtman Štěpán přijel do Dvora Králové hasit poplašné zprávy ohledně nemocnice
Krajské nemocnice stále hledají personál. Studentům nabízejí stipendia ve výši až 80 tisíc Kč
S výstavbou operačních sálů ve dvorské nemocnici se počítá. Kraj dal 300 000 Kč na revizi a úpravu projektové dokumentace
Vaše komentáře

Přečteno 4992x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí