Vyhledej
Spolek dvorských holek > Služby občanům > Lékaři

Personál legionářského vlaku zachraňoval život návštěvníkovi expozice

Redakce / 3.08.2020, Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové stál na kolejích Legiovlak se 14 zrekonstruovanými vagony od 28. července do 2. srpna. Právě v poslední den možných prohlídek této jedinečné pojízdné historické expozice dokázal personál Legiovalku nejen historické znalosti.
 
Personál legionářského vlaku z let 1918–1920, který navštěvuje česká města se svojí expozicí od roku 2015, poskytoval první pomoc jednomu z návštěvníků v neděli 2. srpna kolem 9. hodiny v železniční stanici Dvůr Králové nad Labem. Událost se stala těsně po začátku otvírací doby.
Bratři Müller a Pilmajer, kteří měli ten den službu, zavolali o pomoc pro staršího muže, který zkolaboval s infarktem, na tísňovou linku. Dále se drželi instrukcí, které obdrželi po telefonu, a staršího muže tak udrželi při životě až do příjezdu výjezdové skupiny RZP. Ta přijela na místo události do 5 minut od tísňového volání. Zdravotníci na místě převzali od “legionářů” resuscitaci. Krevní oběh se u 74letého muže podařilo obnovit jedním defibrilačním výbojem. 
Na místo dorazila i městská a státní policie kvůli přistávání vrtulníku na rampě nádraží. Pacient byl vrtulníkem transportován do kardiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Více o Legiovlaku a jeho letošní cestě po východních Čechách čtěte zde.ZZS HKZdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS HK) je příspěvková organizace a provozovatel zdravotnické záchranné služby v Královéhradeckém kraji. Hlavní náplní činnosti organizace je zajišťování odborné přednemocniční neodkladné péče na území Královéhradeckého kraje, která je zajišťována na území o rozloze 4 758 km² pro více než 560 000 obyvatel. V oblasti Královéhradeckého kraje je k dispozici 26 výjezdových skupin a jedna skupina letecké záchranné služby rozmístěných na 14 výjezdových základnách. Ředitelem organizace je od roku 2018 MUDr. Libor Seneta ze Dvora Králové.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb ZZS HK, tiskový mluvčí Legiovlaku
Foto: Anatolij Truhlář
 

Související články
Legiovlak - nepropásněte jedinečnou pojízdnou expozici

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2083x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí