Vyhledej
Spolek dvorských holek > Služby občanům > Bezpečnost

Silná bouřka překazila obecní akce v Jaroměři a Vlčkovicích, zastavily se i vlaky

Redakce / 7.09.2020, Jaroměřsko
V sobotu před 16. hodinou se přehnala přes region téměř po týdnu opět silná bouře: tentokrát způsobila největší škody na akcích, které s v tu dobu konaly na náměstí v Jaroměři a ve Vlčkovicích v Podkronoší. Video z bouře na náměstí v Jaroměři je součástí článku. Slavnosti zde byly dále zrušeny. Plánovaný koncert Michala Horáka dokázali organizátoři přesunout do zázemí josefovské Sokolovny. Dalšího zvukaře nakonec sehnali i ve vyplavených Vlčkovicích.
 

FOTOGALERIE - Dožínkové slavnosti v Jaroměři po bouřce (5. 9. 2020)

Omezení na železnici - popadané stromy přes koleje

Na trati 030 vlak R 1371 ve směru Dvůr Králové nad Labem - Jaroměř najel do spadlého stromu, trať byla neprůjezdná mezi 16:10 a 19:00 hod. Dále na stejné trati 030 v úseku Jaroměř - Smiřice se zastavil vlak R 929 před spadlým stromem, úsek byl neprůjezdný od 16:17 do 18:45 hod.

Předčasně ukončené akce

Na Trutnovsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací ve Velkém Vřešťově, Chotěborkách a Lipnici. Hasiči odčerpali vodu ze sklepů domů v královédvorské ulici Žirecká a v obci Včlkovice v Podkrkonoší. Tam rovněž v danou dobu probíhaly Obecní slavnosti.

"Ani slovy nedokážeme vyjádřit jaké úžasné pocity máme z našich Obecních slavností. A to jen díky Vám. Vám, co jste za námi přišli v tak vysokém a neskutečném počtu a pobavili se, zasmáli se, zatančili si s rodinou, přáteli i sousedy. Připravili jsme pro Vás nádherný program, i pro ty nejmenší. Ať už to byl skákací hrad, skluzavka, řetízák, loutkové divadlo i workout stanoviště - snad všechny děti byly nadšené. 
Přichystali jsme spoustu historických i moderních hasičských vozidel, sokolnickou ukázku, divadelní představení a především spoustu kapel.
Bohužel, co čert nechtěl, vymstilo se nám počasí. Déšť a vítr nám vyplavil prakticky celý areál, poškodil přívod elektrické energie a hlavně spláchl zvukovou techniku. Za Vaší pomoci se nám to vše podařilo zvládnout, ať to bylo přidržování stanů, či pomoc jiným lidem. Bohužel zvuko-technika se již nedala nadále používat a celý program byl tím kompletně narušen.
Chvíli to vypadalo, že zbytek slavností již kompletně zrušíme, zvlášť když drtivá většina návštěvníků zmokle odešla, což samozřejmě chápeme. Ale když se po pár minutách začaly vracet davy lidí, řekli jsme si, že to musíme dotáhnout až do konce. Ať to stojí, co to stojí. Tímto musíme především poděkovat Láďovi Vitebskému, Honzovi Vitebskému, Evě Bittnerové, Petru Bittnerovi, ale i jiným lidem za veškerou pohotovost a nápomoc při zajišťování dalšího průběhu programu. 
Zbytek dne se bohužel neobešel bez velkých škrtů. Byli jsme nuceni zrušit koncert skupiny Creedence Revival Czech, The Last Revolution & Green Day Revival, VAŤÁK. Alespoň jsme v této prázdné době stihli narychlo sehnat nového zvukaře a s hodinovým zpožděním vypravit na stage Pokáče a také místní skupinu The Last Empire. 
Ale i přes všechny tyto lapálie jsme to společně zvládli a užili si to, jak jen to šlo. Proto ještě jednou děkujeme všem co přišli, co nám jakkoliv pomohli a hlavně těm, co na nás nezanevřeli, vrátili se a pořádně si to užili." (Bohuslava Volfová - starostka obce Vlčkovice v Podkrkonoší)

Na Náchodsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací především v Jaroměři, České Skalici a Náchodě. V nízké rychlosti narazil v Hořenicích vlak do stromu. Na místo se dostavili drážní hasiči z Nymburka a České Třebové a profesionální hasiči z Jaroměře. Ke zranění osob nedošlo. Celkem 81 cestujících bylo přepraveno jiným vlakem.

Videozáznam z bouře na náměstí v Jaroměři během Dožínkových slavností (zdroj: fcb Monika Brychová). Akce byla předčasně ukončena, ale některé stánky - zejména pivovary a občerstvení - bouři ustály a lidé posedávali na náměstí až do večerních hodin. Koncert Michala Horáka, který organizovali Baskeťáci Jaroměř (nově Kanonýři Jaroměř), byl přesunut do josefovské Sokolovny. Ukázku z koncertu (píseň 7:25) najdete zde.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: fcb město Jaroměř, fcb obec Vlčkovice v Podkrkonoší, HZS Královéhradeckého kraje, SŽDC

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2741x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí