Vyhledej
Spolek dvorských holek > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Bývalá herna Paluba se změnila ve vyhledávaný sportovní bar

Redakce / 7.06.2020, Dvůr Králové nad Labem
Na stěnách visí podepsané týmové dresy místních i zahraničních sportovců, nechybějí ani barevné šály slavných fotbalových klubů. Je konec května, jeden z posledních dnů, kdy jsou vnitřní prostory podniků zavřené. Provozovatel Sportovního baru Paluba Matěj Klust má však důvod k úsměvu: na první pokoronavirový zápas má již ve svém sportovním baru ve Dvoře Králové rezervace a zahrádka se mu po 15. hodině plní žíznivými zákazníky.
 

FOTOGALERIE - Sport bar Paluba

Bývalá herna blízko Benešova nábřeží se přeměnila již před rokem v atraktivní prostor zejména pro fanoušky sportovních utkání, ale i aktivní sportovce. Za proměnou stojí Jan Petr a Matěj Klust, se kterým jsem si povídala nejen o prvním sportovním baru ve Dvoře Králové, ale i o dalších plánech na Královédvorsku.

Co vás přivedlo k tomu provozovat ve Dvoře Králové sportovní klub?

Inspiroval jsem se bary v USA, kde jsem hrál hokej. Zaujalo mě, jak se v tamních sportovních barech přenášela živá sportovní utkání na obrovských obrazovkách. Lidé se v takových barech mají o čem bavit: a je to právě sport, na který se koukají a probírají fauly, pravidla .. A to vše osobně, ne na sociálních sítích. Přijde mi to jako cesta, jak dostat lidi z osamělého digitálního světa zpět do reality. 

Proč právě Paluba?

Když jsem se vrátil do Čech, seděl jsem v tomto baru s kolegou a dozvěděl se, že provozovatelka zde chce skončit. Jen tak ze srandy jsme nadhodili, že bychom to brali. Druhý den už jsme to vážně řešili!

Jaký byl váš záměr?

Mnoho let fungovala Paluba jako herna. My měli vizi zmíněných sportovních přenosů, kdy člověk jen nesedí u piva, ale má si o čem povídat. Chtěli jsme udělat zázemí pro fanoušky a to i se servisem - jako doma. Dalším nápadem bylo šipkařské zázemí. Už zde fungoval tým Námořníci z Paluby a nám to přišlo jako super nápad. Jejich koutek jsme zrenovovali a přidali o terč víc, aby zde měli skutečné šipkařské zázemí podle pravidel a norem. O pár měsíců později nás další kluci požádali, zda by nemohli hrát za náš bar a mít tu zázemí. A tak tu nyní máme už dva týmy. 

Jak dlouho bar provozujete?

Otevírali jsme 1. března 2019 s tím, že 23. února 2019 nám majitelka prostor přenechala k rekonstrukci. Za 7 dnů jsme museli stihnout kompletní rekonstrukci a umístění nových prvků včetně obrazovek. Přípravy na rekonstrukci a provoz baru jsme však dávali dohromady už od listopadu 2018. 

Co jste za rok na své Palubě vylepšili?

Předělali jsme venkovní zahrádku, která nyní zabírá celou šíři schodů. Bohužel už ji větší prostor dát nemůžeme, musíme tam mít i zázemí pro cyklisty. Uvnitř máme v plánu přidat ještě jednu místnost. 

Zmínil jste, že sám jste aktivní sportovec. Jaký sport provozujete?

Hraji hokej, v tuto chvíli za Trutnov. Ale jsem rodák ze Dvora Králové a od mala jsem za Dvůr hrál. Jako dorostenec jsem byl v hradeckém týmu, poté se vrátil zpět a hrál za Krkonoše (Trutnov, Vrchlabí, Dvůr Králové v jednom týmu). Následovaly dvě sezony strávené v USA. 

Měl jste již pracovní nebo manažerské zkušenosti z jiných gastronomických podniků?

Od 15 let jsem chodil po brigádách, začínal jsem v Kebabu ve Dvoře Králové, u Laušmanů jsem pingloval, potom jsem hlídal po diskotékách. V tomto prostředí jsem se vlastně pořád pohyboval, ale nikdy mě nenapadlo, že budu mít vlastní bar.

Nejsme zde moc na sportovní bary zvyklí, komu jsou určeny? 

Je to zázemí pro sportovní fanoušky. U nás v Palubě jsme vybavení 4 Ultra HD obrazovkami, nechybí hudební souprava, která je nezbytná pro vytvoření pravé sportovní atmosféry doslova ze všech stran. Je super, když tu dva soupeřící týmy pořvávají v dobrém, prostředí je podobné jako na stadionu - a to i s občerstvením. Přejeme si, aby k nám fanoušci přišli v dresech, zažili a sami utvořili atmosféru jako na hřišti. Přátelskou atmosféru tu dotvářejí podepsané dresy známých sportovců, barevné šály místních i zahraničních klubů nebo hokejka Jaroslava Pavelky.

Co dobrého si při fandění mohou zákazníci dát?

Nabízíme drobné občerstvení jako nachos, utopence, pizzu, ale i polévky.

Připravujete pro návštěvníky i jiné akce? 

Nejdůležitější jsou pro nás samotné zápasy, ale samozřejmě chystáme i jiné akce - například velký úspěch mají standupy. U zápasů máme zavedenou tradici, že když někdo přijde v dresu či mikině týmu, který právě hraje, tak má 1 pivo zdarma.

Jak jste přečkali jarní uzavření provozovny?

Tak nám to vlastně pomohlo dát do kupy naši nově otevřenou provozovnu na Dubině v Bílé Třemešné. Jakmile byl čas, otevřeli jsme alespoň výdejní okénko a poté zpřístupnili zahrádku. Otevřené okénko začali využívat pro nás noví zákazníci i cyklisté. Díky tomu nás někteří objevili. Už nejsme herna a teď to ví více lidí. Jinak to byl ale boj, i po otevření se ještě dlouho nehrály sportovní zápasy, vnitřní prostory byly dlouho zavřené. Ve středu 27. května, kdy se hrál se první zápas po dlouhé pauze, jsme již měli rezervace od fanoušků. To nás potěšilo.

Je nutné si u vás místa rezervovat?

Ano, je to lepší si místa zajistit - jak přes telefon, tak facebookové stránky. Doporučujeme rezervaci zejména v případě sportovních přenosů.

Už jste zmínil, že jste letos k Palubě přibral i Dubinu. Co vás na tomto areálu láká?

V zimě jsme si všimli inzerátu, že je tato hospoda v Bílé Třemešné k mání. V tu chvíli jsme tomu nevěnovali pozornost, ale potom jsme přemýšleli o tom, že by to pro nás byla příležitost, jak realizovat naše další nápady. Areál má sportovního ducha, který je pro nás důležitý, a zároveň bychom chtěli lidi vést i k tomu aktivnímu sportování. Chceme k nám nalákat cyklisty, turisty, rodiny s dětmi, výletníky: bude to zastávka pro každého sportovního nadšence. 

Dubina už je v provozu?

Ano, rádi vás obsloužíme ve všední dny od 15:30 do 22 hod a o víkendu od 14 do 22 hod. Slavnostně jsme ji měli otevírat 3. dubna 2020, ale kvůli nastalé situaci se to celé posunulo. Byla objednaná skupina Wostruha a víkend na to - 11. dubna - byl v programu oblíbený Stand up Factory, který jsme museli bohužel také zrušit. Slavnostní párty tak bude později.

Na jaké změny se mohou návštěvníci těšit na Dubině?

Odstranili jsem klec z větší zahrádky a vedle ní umístíme nové dětské hřiště. Již proběhla kompletní rekonstrukce interiéru, umístili jsme i na Dubinu obrazovku na sportovní přenosy. Celková kapacita na sezení v našem provozu bude kolem 120 míst. Myslíme při stavebních pracech i na cyklisty a koňaře, kteří u nás najdou vhodné zázemí.

Předchozí provozovatel si potrpěl na kvalitní občerstvení, jakou nabídku chystáte vy?

Zpočátku budeme schopni obsloužit rychlé jídlo k pivu: v nabídce jsou hranolky, krokety, klobásy, tlačenka, gothaj, utopenec, toasty, párek v rohlíku apod. Pro děti zmrzlina, dětské poháry, limonády, pro dospělé ledové kávy, dobré víno, 3 druhy piv. Připravuje se i místo pro udírnu, plánujeme na víkendy různé akce včetně grilování. 

Už víte, jaká je vaše nejbližší akce?

Obecně chystáme pořádat sportovní turnaje pro týmy ze široké veřejnosti, ale nejbližší akcí je 4. července Dubina cup s bohatým celodenním programem. Na děti tu budou čekat skákací hrady, všem bude hrát živá kapela i DJ a připravují se i další bonusové věci. I tam doporučujeme zejména skupinám rezervace. Na hřišti se představí přední jména naší hokejové extraligy (viz leták napravo), který nám pomohl dát dohromady Jaroslav Pavelka.

Budeme se těšit, děkuji za rozhovor.

Kateřina Sekyrková

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2520x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí