Vyhledej
Spolek dvorských holek > KORONAVIRUS - informace z regionu

Šéfka Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ivana Urešová popisuje telefonát s Andrejem Babišem!

Redakce / 19.03.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Je to pár dní, co Andrej Babiš veřejně vyzval lékaře, ať mu hlásí, kde nejsou ochranné pomůcky, když podle něj je jich dostatek. Když se mu emailem ozvala Ivana Urešová, která řídí Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, premiér ji následně zavolal. Podle jejích slov jí vynadal, že věc politizuje, nenechal si nic vysvětlit a bez pozdravu telefonát ukončil.
 
Rozhovor přebíráme z portálu NEOVLIVNÍ

“Strašné chování člověka, který spoléhá na to, že se stále budeme chovat jako stádo. Rozumím, že na nás na všechny je vyvíjen obrovský tlak, neméně tak na vládní představitele, nicméně to nikoho neopravňuje ke lžím a aroganci,”
popisuje v rozhovoru pro Neovlivni.cz telefonát od premiéra Irena Urešová, která se ve zdravotnictví pohybuje 30 let. Poslední půl rok řídí nemocnice v Královéhradeckém kraji.

Neo: Proč vám premiér vůbec volal?

Před zhruba deseti dny proběhlo setkání s premiérem v Motolské nemocnici, kde nám na sebe dal několik mailů, abychom se mu ozvali, kdyby bylo něco potřeba. Když jsem ho pak slyšela mluvit v televizi o tom, že ochranných pomůcek v nemocnicích je dost, a kde není, ať se mu ozvou, tak jsem se mu jednoduše ozvala. On mi nejdřív napsal takovou univerzální odpověď, že dělá co může, že celá planeta shání. Tak jsem mu napsala ještě jednou, prosila jsem ho, aby nám je tedy přivezl, jak veřejně v sobotu na tiskovce slíbil, že my chceme pomáhat, ale nemáme základní pomůcky. A na to on pak v neděli zavolal.

Neo: Co přesně vám řekl?

Řekl mi: paní kolegyně, vy mě k něčemu pořád vyzýváte. Nepolitizujte a raději se připravte na karanténu. Jděte se podívat na televizi, budu za chvíli na Primě, tam se všechno dozvíte. Nenechal mě říct ani půl věty, jak jsem to celé myslela. Že jsme v zoufalé situaci, děláme co můžeme a kdyby nás neomezovali tím svým nařízením, že distributoři a výrobci nesmí dodávat do krajských nemocnic přímo, můžeme líp dělat svojí práci. On mě vůbec neposlouchal a bez rozloučení mi položil telefon.

Neo: Co jste si pomyslela?

Že nemá zájem o názor druhé strany. Je to strašné chování člověka, který spoléhá na to, že se stále budeme chovat jako stádo, které je ochotno poslouchat kohokoliv, kdo se naučil libozvučně mluvit k občanům této země, kde nám dělá premiéra a má nás vyvést z krize. Rozumím, že na nás na všechny je vyvíjen obrovský tlak, neméně tak na vládní představitele, nicméně to nikoho neopravňuje ke lžím a aroganci.

Neo: Co myslíte tou lží?

Že je v nemocnicích ochranných pomůcek dostatek, a jestli ne, je to chyba nemocnic. Nemocnice a lékaři za to nemůžou. Už jsem ve věku, kdy je třeba lidem říkat pravdu. Vlastní máma se mě ptá, co ty tam v tom zdravotnictví děláš, když ani tu roušku nemáš. Diví se, že ředitelé jsou nemožní a selhali. Všichni mají právo vědět, jak je to ve skutečnosti, že to je všechno jinak, než jim říkají.

Chtěli jsme se předzásobit, měli jsme nasmlouvané ty kontrakty na dodávky roušek a respirátorů, ale výrobci nám je odřekli. Právě proto, že vláda rozhodla o centrálním nákupu. A my jsme tomu ještě zkraje věřili, že to mají pevně v rukou.

Neo: Kdy jste tomu přestala věřit?

Když pak za tři až pět dnů žádné slibované dodávky nepřišly, došlo mi, že hned tak nepřijdou. Pochopila jsem, že ty počty neodpovídají slibům. A v plné výši jsem to pak pochopila minulý pátek.

Neo: Jaká je teď situace v nemocnicích?

Pořád není dobrá. Pomáháme si všem prostředky, lidé nám posílají roušky, které sami šijí. Ozývají se nám donátoři, kteří přivážejí respirátory, i ty průmyslové. Dost často to jsou i neznámí dárci.

Neo: Teď se naplno ukázalo, že chybí respirátory a roušky, které stát nedokáže zajistit. Pokud by nákaza postupovala jako v těch nejohroženějších zemích, máme dostatek plicních ventilátorů?

Máme tolik ventilátorů, kolik máme lůžek. Pokud budeme přidávat lůžka, budeme muset navýšit i ventilátory. Upřímně, nevím, jestli to stát řeší. Faktem ale je, že kdybychom je potřebovali rychle, museli bychom je nakoupit ve zkráceném výběrovém řízní. A myslím, že výrobci to takhle rychle nebudou schopni dodat.

Sabina Slonková

ROZHOVOR JSME PŘEVZALI Z PORTÁLU NEOVLIVNÍ
FOTO: WEB HOLDINGU

 

Související články
Video: dekontaminace ZZS po ošetření pacienta s podezřením na onemocnění COVID-19
První případ nakaženého na Jaroměřsku
Nedělejte z nás blbečky! Otevřený dopis ministru zdravotnictví a ministryni práce a sociálních věcí

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 7793x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí