Vyhledej
Královédvorsko > Historie > osobnosti

František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů

Redakce / 20.07.2020
Letošní rok je 75. rokem od skončení druhé světové války. Pandemie narušila vzpomínky na tuto nejhroznější událost v moderních dějinách a tak se objevují, především díky facebooku, různé upomínky na lidi z našeho města, kteří se zapojili do odboje proti Němcům. A není jich málo.

FOTOGALERIE - František Fiferna – zapomenutý odbojář z řad královédvorských hasičů

Když půjdete ke kostelu kolem staré hasičárny, asi si nevšimnete ponuré šedé pamětní desky. Jsou tam tři jména. František Fiferna, Jaroslav Mach a František Polák, všichni členové tehdejšího hasičského sboru. Všichni byli členy odbojové skupiny Obrana národa. Skupina již začala pracovat na začátku války a v čele byl kapitán československé armády (jméno se mi nepodařilo zjistit). Hlavní štáb této skupiny byl v Hradci Králové. Úkolem této skupiny bylo opatření zbraní. Další člen, Václav Fidler, byl před válkou obchodníkem se zbraněmi. K členům patřil i pan Václav Svoboda, o kterém nic nevím. Podařilo se jim sehnat pušky z 1. světové války, krátké karabiny i se střelivem. 

Zbraně zakopali na zahradě Klazarovy vily (dnes školka Juty 03), kde byl František Fiferna zahradníkem a žil tam se svoji rodinou, manželkou a dvěma dcerami. V roce 1941 někdo úkryt vyzradil Gestapu. Pana Fifernu, jako prvního člena skupiny, zatkli. Přivedli ho k místu zakopaných zbraní, takže měli přesné informace. Postupně pak zatkli další členy odbojové skupiny. Pánové Mach a Fiferna byli popraveni, po velkých útrapách, 1. června 1943 ve Stuttgartu. Pan Polák byl odsouzen na dvacet let, krátce byl propuštěn, znovu zatčen a brzy zemřel v Terezíně na skvrnitý tyfus. Ještě byl zatčen další člen skupiny, Václav Fidler, který byl odsouzen k smrti, ale pak mu trest byl změněn na dvacet let. Byl v koncentračním táboře a po válce se vrátil domů. Královédvorští hasiči slavnostně odhalili pamětní desku všem třem svým členům v roce 1945. Mimo významných hostů se účastnili i členové rodin zemřelých. O pánech Machovi a Polákovi stručně píšou paní Rezková a paní Špatenková ve svém díle o obětech z řad Sokola. O panu Fifernovi si dnes dovoluji napsat já.

Pan František Fiferna se narodil v Lomnici nad Popelkou dne 24.8.1901 do rodiny truhláře. Ve svém rodném městě je jeho jméno vytesáno na památníku obětí 2. světové války. V Opočně se vyučil zahradníkem a prošel praxí v pražské Valdštejnské zahradě. V roce 1926 se oženil s Antonii Kušičkovou a narodily se jim dvě dcery, Jaroslava a Marie (Marie v roce 1946 zemřela na souchotiny). Pan Fiferna získal místo zahradníka u továrníka Klazara, kde bydlela celá rodina. Po zatčení byla rodina ve velmi svízelné situaci, ale žila ve Dvoře Králové až do roku 1946. Osamělá matka se v roce 1947 přestěhovala za dcerou Jaroslavou do Prahy.

Pan Fiferna byl znám jako velmi obětavý člen hasičského sboru. Vždy šel „do ohně s plným nasazením“. Tak se choval i v osobním životě i na začátku války. Jeho přezdívka „Hrdý vlastenec“ hovoří o všem.
Tuto vzpomínku jsem napsal na památku svých rodičů, kteří rodinu Fifernovu velmi dobře znali a otec, taky zahradník, ji dle možnosti podporoval po popravě Františka. Vzpomínka patří i vnučce pana
Fiferny, paní Katarině Jeníčkové z Prahy. Pokud někdo může ještě něco dodat k tomuto příběhu, budu velmi rád.

Děkuji místnímu hasičskému sboru, dále paní Jeníčkové a panu Tykalovi za poskytnutí podkladů.
Josef Jiránek
29.6.2020

Související články
Křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Podívejte se na kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Vaše komentáře

Přečteno 544x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí