Vyhledej
Spolek dvorských holek > Architektura > reality

Požárem poškozený dům ve Dvoře Králové se bude prodávat, v Trutnově se na vyhořelou chalupu pořádá veřejná sbírka

Redakce / 6.02.2020, Dvůr Králové nad Labem
Bohužel zatím nejsou známy výsledky vyšetřování, které by objasnily příčiny požáru domu čp. 40 na náměstí TGM, který je v majetku města Dvůr Králové. Během letošního roku by však město rádo našlo kupce tohoto domu: a zájemci jsou.
 

Požár objektu vypukl v úterý 26. listopadu před 11. hodinou a zasahovalo u něj postupně 11 jednotek požární ochrany. 

Dům na prodej - se střechou i bez

Dům mělo město v úmyslu prodat již před požárem. Dle slov starosty Jana Jarolíma, dům nebyl v dobrém stavu a město zvažovalo, zda bude samo do něj investovat, nebo jej někomu prodá. Po požáru počet zájemců o koupi navíc vzrostl. “Nejprve je nutné aktualizovat znalecký posudek a potom se rozhodnout, za jakých podmínek objekt prodat,” informoval Jarolím o dalším postupu. “Je třeba přihlížet při prodeji nejen k ceně, ale i k tomu, že v této nemovitosti jsou aktuálně nájemci i z řad neziskových organizací a my bychom byli rádi, kdyby jim nový majitel vyšel vstříc”, sdělil pro portál Královédvorsko.cz starosta města Dvůr Králové. “Určitě bychom rádi viděli záměry všech zájemců a nerozhodovali o novém majiteli jen na základě nabídnuté ceny”, dodal k prodeji Jarolím. Prodej domu se bude řešit již na březnovém, případně až na červnovém zastupitelstvu, podle toho, kdy se podaří záměr prodeje tohoto objektu oficiálně zveřejnit.

Náklady na sanaci

Sanační práce po požáru byly odhadovány předem na zhruba 1 mil. Kč. Na prvním letošním jednání rady bylo schváleno rozšíření objednávky u firmy SANACE PO, s.r.o., která sanační práce prováděla, o vybudování provizorního přístřeší. K tomuto kroku město přistoupilo poté, co vyhořelou střechou do domu napršelo. Jak nám potvrdil starosta Jan Jarolím, všechny sanační práce jsou propláceny v rámci pojistky.

Nové nemovitosti v majetku města

Město pod vedením hnutí ANO v posledních letech nemovitosti však nejen prodává, ale také kupuje. Kromě loňské koupě ČOV (120 mil. Kč) a areálu autobusového nádraží (9,9 mil. Kč) koupilo již v roce 2017 bývalou budovu Strojtexu na náměstí Republiky (9 mil. Kč) a také budovu České spořitelny na náměstí TGM (13 mil. Kč). Aktuální cena vyhořelého domu v majetku města zatím není známa, aktuálně je však na prodej v blízkosti centra obyvatelný třípodlažní dům v Palackého ulici za 7.990.000 Kč. V těcho dnech se zároveň rekonstruuje na náměstí TGM dům sousedící s budovou ZUŠ. Rekonstruovaný dům patří Penzionu Za Vodou, s.r.o. Poslední velkou rekonstrukcí na náměstí ve Dvoře Králové byl vznik Pasaže 80, která byla otevřena v roce 2016. O 4 roky dříve byla slavnostně otevřena na náměstí TGM rekonstruovaná budova ZUŠ, která souvisela s rekonstrukcí celého náměstí. Město každoročně vypisuje dotace na obnovu fasád v památkové zóně města.

Trutnov vyhořelou chalupu znovu postaví

O více než dva týdny později, v neděli 15. prosince 2019, shořela chata Bažina v Peci pod Sněžkou, kterou vlastní město Trutnov a využívalo ji ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově zejména pro dětskou rekreaci. Požárem došlo ke škodě zhruba 4 mil. Kč, uchráněn byl majetek v hodnotě cca 50 tisíc Kč. Chalupa byla pojištěna na 5 mil. Kč a 1 mil. Kč ve vybavení. Nová chalupa by však dle odhadů měla vyjít na zhruba dvojnásobek. V tomto případě však město neuvažuje o prodeji, ale naopak o výstavbě nového objektu. Proto i ředitel školy Jiří Paták vyhlásil na základě nápadu bývalých absolventů veřejnou sbírku, která by pomohla výstavbu chalupy, která nesloužila komerčním aktivitám, financovat. Vyrůst by mohla už za 2-3 roky v podobě klasické horské chalupy. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: město Trutnov, mudk.cz, HZS Královéhradeckého kraje


 

Související články
Na náměstí ve Dvoře Králové hořel dům
Vyhořelou střechou napršelo do přízemí domu, město volalo hasiče
Rok 2019 přinesl v kraji více obětí při požárech. Narostl i počet mrtvých při mimořádných událostech

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 10244x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt
E-mail: 
Fcb: Spolek dvorských holek
Tel.: 602 308 878 (Sekyrková)
Knihy a hry zachráněny! Bazar knih a her ve Dvoře Králové navštívilo přes 300 lidí
Z více než 500 kusů darovaných knih našla nové majitele více než třetina titulů. Byly mezi nimi i učebnice a odborné publikace, ale také fotografie z doby sametové revoluce, které před nadcházejícím výročí pomohou studentům gymnázia přiblížit atmosféru tehdejších přelomových okamžiků. Vybrané knihy budou postupně umístěny i do první dvorské knihobudky, která funguje od srpna u schodů nad atletickým stadionem.

Spokojení byli i prodejci na tržišti, kteří, dle jejich slov, prodali většinou více než předpokládali a hlavně si vychutnávali přátelskou atmosféru, ve které měli prostor si povídat s návštěvníky i mezi sebou. Nedočkaví čtenáři si mohli své nové knihy číst přímo na akci v čtenářském koutku na sedacích vacích. Malí nečtenáři měli v tělocvičně také svůj koutek, kde jim předčítal z pohodlného křesla pohádky student gymnázia. Opuštěná nezůstala ani samotná knihovna gymnázia: stala se prostorem pro hraní deskových her určených pro děti i dospělé. Turnaje ve hře Sabotér, která byla součástí deskohraní, se účastnilo 12 hráčů a vítězové si odnesli ceny od firmy Albi. Hosty akce se staly zástupkyně lounského Spolku paní, dam a dívek, které připravily nejen přednášku o zajímavých knižních titulech, ale také přivezly z Loun dárky, které v tamní knihovně vyrábějí dobrovolníci. Na cestu po Islandu nás během bazaru vzala pomocí fotografií a osobních zkušeností v rámci své přednášky Blanka Hofmanová. 

Občerstvení bylo kromě kávy zcela v režii studentek gymnázia, které si tak naživo zkusily "podnikat". "Byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zápalem a osobním nasazením se žáci zcela dobrovolně zapojili do organizace akce. Měla jsem možnost je poznat i z jiné stránky než jen za katedrou. A patří jim za to můj velký dík, všem, ale hlavně dobrovolníkům z mé třídy," poznamenala Yveta Šecová, třídní učitelka 3.C na dvorském gymnáziu.

Nám bylo potěšením předat zkušenosti z pořádání komunitní akce mladým lidem a dokázat jim, že podobná setkávání lidí jsou pro město i region důležitá a zároveň není jejich pořádání zcela jednoduchou záležitostí. 

Akci podpořilo město Dvůr Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek, z.s.

Foto: Dan Jarolímek, Kateřina SekyrkováKalendář akcí